Maak kennis met Martijn
Martijn de Lange is Process Engineer bij PHOTONIS: “Er zijn maar een paar bedrijven ter wereld die kunnen wat wij kunnen. PHOTONIS maakt detectoren die in onder andere nachtkijkers worden gebruikt. Deze ‘Image Intensifiers’ versterken het restlicht (het licht dát er ’s nachts is) zodat je in het donker kunt zien. Hoe het is om door nachtkijkers te kijken, weet je misschien van films. Wat je ziet, is meestal groen, maar PHOTONIS maakt ook zwart-wit Image Intensifiers. Nachtkijkers zijn er in vele uitvoeringen. De meeste worden gebruikt in het leger. In tanks, verrekijkers, viziers, etc.”
Productie op peil houden
“PHOTONIS Netherlands BV heeft vele afdelingen. Om een paar te noemen: bij Business Development onderzoeken ze welk product de klant wil. Dat wordt ontworpen door onze afdeling Research & Development. Op mijn afdeling, Engineering, zorgen we er voor dat de productie goed verloopt. Wanneer zich problemen voordoen, moet ik die met mijn collega’s oplossen. Het hoog houden van de productie vind ik een mooie uitdaging. Als ik een paar procent stijging zie, weet ik dat er geld in het laatje stroomt, maar voel ik vooral voldoening.”
PHOTONIS is zó gespecialiseerd, dat het de meeste apparatuur of onderdelen nergens kan kopen.
Voldoende werk
Martijn: “Voor sensortechnologen hebben we bij PHOTONIS voldoende werk.
Absoluut. We produceren steeds meer. Van de economische crisis merkt PHOTONIS weinig. We vormen een groot internationaal bedrijf waar veel wordt gedaan, dus kun je hier veel leren. Er werken hier onder anderen academici, hbo’ers en mbo’ers. Veel verschillende mensen, niveaus en productietechnieken. In Roden werken zo’n 300 mensen, maar we hebben ook vestigingen in Frankrijk en de Verenigde Staten. Het hoofdkantoor staat in Frankrijk. Als je hier werkt, is de kans daarom groot dat je af en toe naar Frankrijk moet. Soms moet je ook naar klanten en die vind je overal ter wereld. Je moet dan dus wel je talen spreken.
Vernieuwend werk
“Ons werk is vernieuwend. Sommige afdelingen werken alleen maar aan nieuwe ontwikkelingen, zoals een Image Intensifier die grote hoeveelheden licht kan verwerken. Nu denk je misschien: wat moet je met een nachtkijker wanneer er veel licht is, maar stel je voor dat je als soldaat in het veld loopt en wordt verblind door een explosie. Of door de schijnwerper van een helikopter. Dan is je beeld al snel overbelicht. Met deze nieuwe Intensifier kun je ’s nachts zien, maar hij kan ook veel licht tot weinig terugbrengen.”
PHOTONIS doet niet alleen in nachtkijkers. Voor de auto-industrie wordt gewerkt aan een nachtzichtsysteem, waarmee je tijdens slecht weer, - bijvoorbeeld mist, - toch goed zicht hebt. Zonder sensoren kan dit allemaal niet. Wat wij maken, zijn sensoren.”