Het coachingsaanbod voor (beginnende) docenten is opnieuw aangepast. Terwijl voorheen alleen gebruik gemaakt kon worden van coaches uit de ‘coach pool’, mag een docent of teamleider nu ook zelf een docentcoach aanbrengen. De docentcoach moet wel aan bepaalde voorwaarden voldoen:
- De docentcoach is in dienst van de Hanzehogeschool Groningen en heeft docenttaken
- De docentcoach heeft meer dan 7 jaar ervaring als docent, opgedaan bij de HG, of een andere instelling voor hoger onderwijs.
- De docentcoach heeft een coachopleiding gevolgd en heeft ervaring met het coachen van docenten
- De docentcoach onderschrijft de gedragscode van de Nederlandse organisatie van beroepscoaches: Nobco ethische gedragscode.
- De docentcoach is bereid na afloop van het traject geëvalueerd te worden door de gecoachte docent (aan de hand van een speciaal formulier)
Waarom coaching docenten?
Coaching is een service gericht op de professionele ontwikkeling van de (betrekkelijk) nieuwe docent. Door te reflecteren op wat voor hem speelt, houdt die zichzelf scherp en monitort zijn eigen groei. De winst kan zijn: meer grip op het lesgeven, op de positie als collega of het gesprek met de teamleider. Ook kan een docent gecoacht worden wanneer het op zich lekker gaat, maar het voor diens gevoel nog beter kan. Soms is één gesprek voldoende, soms zes tot tien. De essentie is dat de docent zelf op nieuwe inzichten en werkwijzen komt door de tijd die hij of zij met de coach neemt voor uitwisseling.
Een nieuwe docent is enthousiast, wil vaak ook alles aanpakken zonder de reikwijdte van zo’n taak te beseffen. Men kan nog niet inschatten wat haalbaar is, of durft geen nee te zeggen. Maar ook in het tweede of derde jaar lopen mensen soms steeds tegen dezelfde kwestie aan. Binnen de eerste vier jaar van de aanstelling als docent kan daarom gebruik gemaakt worden van deze coachregeling. Uiteindelijk gaat het er om dat een docent ook echt zichzelf kan zijn in het beroep. Dat zijn authenticiteit boven komt.
Doel
De (beginnende) docent is goed in staat zijn/haar taken te verrichten door adequate inzet van persoonlijke en professionele competenties.
Eisen
Docenten met een aanstelling van 0,2 fte of meer, in de eerste vier jaren van hun aanstelling als docent bij de Hanzehogeschool.
Studiebelasting
Maximaal 10 uur individuele coachbijeenkomsten. Daarbij komt nog ongeveer 8 uur voor het voorbereiden van de gesprekken en het maken van een eindverslag. De docentcoach (die voldoet aan bovengenoemde criteria) mag middels een FMF maximaal 10 + 8 uren declareren bij P&O (Vivi Bolhuis, tel. 7545, i.v.bolhuis@pl.hanze.nl), de uren die de gecoachte docent besteedt worden niet vergoed vanuit deze regeling.
Bijzonderheden
De docent overlegt met de teamleider of coaching iets voor hem/haar is. Vervolgens bepaalt de docent in samenspraak met diens teamleider met welke coach hij of zij in zee gaat. Dat kan een HG-coach zijn (zie boven) uit het eigen netwerk, of een coach uit de zogenaamde coachpool. Dit is een pool van ca. 15 HG-coaches met opleiding en ervaring als coach/supervisor en minstens 7 jaar ervaring als HG-docent. Deze coaches kennen dus de werksituatie. Iedere coach heeft zijn/haar eigen achtergrond, visie, methodiek en ervaring. De docent legt zelf contact met een coach en bepaalt de keuze (al dan niet hetzelfde vakgebied, dezelfde school, met een specifieke aanpak, leeftijd, enzovoort). De gesprekken zijn vertrouwelijk.
Ethische gedragscode
Alle coaches uit de pool onderschrijven de gedragscode van de Nederlandse organisatie van beroepscoaches: Nobco ethische gedragscode.
Meer informatie en aanmelding
Voor vragen en overleg kunt u terecht bij Line Kamminga (HanzeMobiel P&O, tel. 7538, e.c.kamminga@pl.hanze.nl).
Dit aanbod geldt tijdens het gehele cursusjaar 2011-2012.
Hier vindt u de HG-coach pool docenten
We zijn bezig met het VERBOUWEN EN VERHUIZEN van de site van Corporate Academy. In de loop van oktober zijn we op MijnHanze te vinden.
Tijdens de verbouwing houden we de informatie hier natuurlijk wel bij. Heeft u vragen, wensen, opmerkingen? Mail of bel - contactgegevens staan overal vermeld. Of gebruik de knop "Vragen?"