Peter Kuindersma
Hoofddocent
We zitten midden in een energietransitie. We isoleren onze huizen en stappen over op warmtepompen. Maar, zo waarschuwt Peter Kuindersma (adviseur bij Ingenii Bouwinnovatie en hoofddocent Circulair Bouwen bij de Hanze), daar zit een schaduwkant aan. "Voor die transitie winnen we enorme hoeveelheden nieuwe grondstoffen. We lossen de opwarming van de aarde wellicht op, maar putten de aarde tegelijkertijd uit."
Volgens Peter Kuindersma is circulair bouwen hét middel om ons grondstoffengebruik terug te dringen en om milieuvervuiling te voorkomen. Maar dat vraagt om een omslag in denken. Zoals:
De praktijk is weerbarstig
"Losmaakbaar bouwen bijvoorbeeld, lijkt eenvoudig, tot je de praktijk ingaat," zegt Peter Kuindersma. “Het is een vak apart waar detaillering het verschil maakt. Want hoe zorg je dat een gebouw volledig uit elkaar kan, zonder dat je inlevert op luchtdichtheid of brandveiligheid? Het feit datin Nederland pas enkele gebouwen daadwerkelijk zijn herplaatst, onderstreept de uitdaging waar we als sector voor staan.”
Word de expert die de bouw nodig heeft
De vraag die elke bouwprofessional zich volgens Peter Kuindersma moet stellen is: "Heb ik met mijn gebouw de wereld een beetje beter gemaakt?"
Bij de Hanze vertalen we deze visie naar de praktijk. In de cursus Circulair Bouwen leer je van experts zoals Peter Kuindersma hoe je ambities omzet in maakbare plannen. Geen abstracte theorie, maar diepgaande kennis over materialen, detaillering en toekomstbestendigheid.
Wil jij de bouwsector van morgen vormgeven?
Meld je aan voor de cursus en leer hoe je circulariteit en losmaakbaarheid écht waarmaakt in jouw projecten.
Hoe tevreden ben jij met de informatie op deze pagina?