Wetsvoorstel: ook hbo-studenten kunnen Doctor worden

  • Nieuws
Hanze Professionals op de Campus - Stella Dekker Fotografie (60).jpg

Een doctorstitel halen kan in Nederland nu alleen op de universiteit. Het kabinet wil dat veranderen. Ook op het hbo moet mogelijk zijn om een Professional Doctor (PD) te worden. Maandag 30 maart verschijnt het eerste concept van de wetswijziging die dit mogelijk maakt.

Fotobron: Stella Dekker

Als alles volgens plan verloopt, kunnen masterstudenten vanaf collegejaar 2027-2028 starten met het PD-traject. Vanuit de Hanze zijn inmiddels zeven PD-kandidaten gestart. 

Lees meer over de pd'ers van de Hanze 

Enorme stap vooruit 

“Voor Noord Nederland is de wettelijke verankering van het Professional Doctorate (PD) een enorme stap vooruit”, zegt Dick Pouwels van het College van Bestuur. “Onze regio staat voor complexe vraagstukken rond energietransitie, leefbaarheid en gezondheid. Gebieden waarin praktijkgericht onderzoek het verschil maakt. Met het PD-traject kunnen we toptalent in de regio opleiden op het hoogste niveau en direct laten samenwerken met bedrijven, instellingen en overheden aan concrete oplossingen. Dit versterkt niet alleen de innovatieve kracht van het Noorden, maar ook de positie van het hbo binnen de nationale kennisinfrastructuur.” 

Een missend puzzelstukje 

Verantwoordelijk minister Rianne Letschert (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap): “Praktijkgericht onderzoek is van grote waarde om ons oplossingen te leveren voor maatschappelijke problemen, en is vaak direct toepasbaar voor bijvoorbeeld bedrijven. Ik vind het belangrijk om zulk onderzoek echt te waarderen. Daar hoort gewoon een wettelijk erkende graad bij. Het is goed dat die er nu komt, dit is echt een missend puzzelstukje.” 

Het kabinet heeft de ambitie om praktijkgericht onderzoek te stimuleren, zo staat ook in het regeerakkoord. Het kunnen doen van een doctoraat aan het hbo past daarbij. Om dat te regelen moet de Wet op het Hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek (WHW) worden gewijzigd. 

Lees ook:
Architectuur als derde huid: Andrea Möhn onderzoekt de kracht van humane ontwerpen
'Professional Doctorate is van toegevoegde waarde voor de hele maatschappij'

Interessegebieden

  • Onderwijs en Opvoeding