Handvatten voor musici die muziek (mogelijk) willen maken in het AZC

  • Nieuws
MiC_Muziek in AZC_mensen in sessie_foto Jedidja Smalbil.jpg

Hoe kun je als musicus duurzaam muziekprojecten opzetten in asielzoekerscentra (AZC’s)? Rosie Taekema-Torfi, onderzoeker bij het Kenniscentrum Kunst & Samenleving van de Hanze  onderzocht de ervaringen van musici die werken met bewoners van AZC’s in Nederland. Het eindrapport, Muziek (mogelijk) maken in AZC’s, bundelt inzichten en praktische adviezen.

Foto: Jedidja Smalbil

Muziek als verbinding en veerkracht

Uit de interviews met negen musici blijkt dat muziekactiviteiten in AZC’s veel betekenen voor bewoners. Ze bevorderen welzijn, sociale binding en veerkracht. En dat in een onzekere en vaak stressvolle leefomgeving.  “Ik heb gemerkt dat de continuïteit [van muziekprojecten] zo superbelangrijk is omdat als je in een AZC woont […] je opties zo beperkt zijn. Dit is voor sommigen het enige hoogtepunt in de week.” - vertelt één van de geïnterviewde musici in het rapport. 

Tegelijkertijd blijkt het organiseren van muziekprojecten in AZC’s niet eenvoudig. Musici krijgen te maken met trage communicatie, taalbarrières en een gebrek aan structurele financiering. Ook de instabiele leefomstandigheden in de centra maken het lastig om vaste groepen deelnemers op te bouwen. 


Belangrijkste aanbevelingen 

Het onderzoek biedt concrete tips voor musici en organisaties die in deze context willen werken: 

  • Bouw relaties op locatie: persoonlijk contact met AZC-medewerkers is cruciaal voor goed verloop en deelnemerswerving. 
  • Begin klein: start met een try-out of een kort concert om vertrouwen te winnen en enthousiasme te peilen. 
  • Werk bottom-up: laat deelnemers meedenken en hun eigen muzikale tradities inbrengen.  
  • Zorg voor continuïteit: wekelijkse of langdurige projecten hebben meer impact dan losse activiteiten. 
  • Werk samen met bestaande organisaties zoals De Vrolijkheid of Orchestre Partout, die al ervaring en netwerken binnen AZC’s hebben. 

Het onderzoek laat zien dat het werken met muziek in AZC’s niet alleen betekenisvol is voor bewoners, maar ook voor musici zelf. Ze ontdekken nieuwe manieren van luisteren, communiceren en samen creëren in contexten waar taal en achtergrond sterk uiteenlopen. 

Lees hier het volledige rapport Muziek (mogelijk) maken in AZC's

Read the complete report Make Music (Happen) in AZCs (English version)


Over het project

Muziek (mogelijk) maken in AZC’s is een initiatief van het lectoraat Music in Context binnen het Kenniscentrum Kunst & Samenleving van de Hanze. Het project sluit aan bij de bredere missie om te onderzoeken hoe muziek kan bijdragen aan sociale verbinding en maatschappelijke veerkracht.

Ga naar de projectpagina

Interessegebieden

  • Kunst en Cultuur