Of we nu achter ons bureau werken, in de auto zitten of op de bank scrollen, ons lichaam beweegt steeds minder. “Het gemak van onze moderne wereld heeft ons lui gemaakt,” zegt lector Johan de Jong (Sport, Bewegen en Gezondheid). Samen met Remo Mombarg, lector Bewegingsonderwijs en Jeugdsport, onderzoekt hij hoe we jong én oud weer in beweging kunnen krijgen.
In deze aflevering van de Hanze Healthy Ageing Podcast vertelt het duo hoe bewegen niet alleen gezonder is, maar ook leuker moet worden. Want plezier is de sleutel tot volhouden. “Gezondheid is vaak een reden om te beginnen,” zegt Mombarg, “maar plezier zorgt ervoor dat je het blijft doen.
De omgeving bepaalt ons gedrag
We weten allemaal dat bewegen goed is, maar toch doen we het niet. Dat heeft veel te maken met de omgeving, legt De Jong uit: “Soms is het letterlijk zoeken naar de trap, terwijl de lift recht voor je staat. Onze leefomgeving nodigt niet meer uit tot beweging.”
Daarom pleiten de lectoren voor een beweeginclusieve omgeving: een stad of school die uitnodigt tot lopen, fietsen en spelen. Groningen loopt daarin voorop, met een binnenstad die grotendeels autovrij is en volop ruimte biedt aan fietsers en voetgangers.
Podcast luisteren
Benieuwd naar het hele verhaal? Je kunt onze podcast terugluisteren via Spotify of in je eigen favoriete podcastapp.
Luister terug via SpotifyProjecten die beweging brengen
Vanuit de Hanze werken de lectoren aan concrete projecten die beweging stimuleren. Zo is er VMBO in Beweging, waarin twintig bedrijven, zestien scholen en vier hogescholen samenwerken om jongeren weer actief te krijgen. Ook het programma Tijd voor Toekomst biedt kinderen meer kansen om te sporten, bewegen en ontdekken – juist daar waar dat niet vanzelfsprekend is.
“De fysieke kracht van kinderen gaat achteruit,” vertelt Mombarg. “We zien dat motorische vaardigheden afnemen. Dat vraagt om actie. Letterlijk.”
Onze leefomgeving nodigt niet meer uit tot beweging.
Van onderzoek naar actie
Wat de Hanze onderscheidt, is de nauwe samenwerking tussen onderzoek, onderwijs en praktijk. Studenten van onder meer Sportkunde, ALO en Pabo doen onderzoek op scholen en in wijken, en brengen nieuwe ideeën direct in de praktijk. Soms met verrassend resultaat:
“Op een school in Haren hebben studenten alle stoelen uit de kantine gehaald,” vertelt Mombarg lachend. “Je kunt niet meer zitten, dus iedereen staat. Dat scheelt alweer een uur stilzitten per dag.”
De Jong ziet daarin de kracht van co-creatie: “We betrekken bewoners, scholen en gemeenten vanaf het begin. Niet alleen als doelgroep, maar als medeonderzoekers. Dan krijg je oplossingen die echt werken.” Een van de voorbeelden hiervan is het onderzoek dat is uitgevoerd met citizen science, zoals bij COP4HL of vanuit het Bridge2Health consortium.
Samen werken aan gezonde jaren
Bewegen is meer dan sport. Het gaat over gezondheid in de breedste zin: fysiek, sociaal en mentaal. Daarom benadrukken de lectoren het belang van contact en plezier. “We kunnen mensen wel stimuleren om te sporten,” zegt De Jong, “maar zonder sociale verbinding en een gezonde leefomgeving houdt niemand het vol.”
Contact
-
Dr. Johan de Jong
Lector Healthy Lifestyle, Sports and Physical Activity
- [email protected]
- Johan de Jong
-
Zernikeplein 17, 9747 AS Groningen
-
Dr. Remo Mombarg
Lector Bewegingsonderwijs en Jeugdsport
- [email protected]
- Remo Mombarg
-
Zernikeplein 17, 9747 AS Groningen
Luister ook naar onze andere podcasts
Podcasts
Lees meer over het Centre of Expertise Healthy Ageing
Centre of Expertise Healthy AgeingFeedback component
Hoe tevreden ben jij met de informatie op deze pagina?